Prečo investovať do Grécka práve teraz

12.3.2024

30 % skok v cenách nehnuteľností na Chalkidiki alebo prečo je teraz ten správny čas investovať do nehnuteľností v Grécku.

Prečo investovať do Grécka práve teraz

Ceny nehnuteľností rastú o 30 % a viac a trh v roku 2023 porastie o 10 % až 15 %. Podnikaniu sa na Chalkidiki mimoriadne darí a Nikiti sa stáva hlavnou postavou pri hľadaní a rekonštrukcii celého polostrova.

Ako povedal pre Giar Times pán Konstantinos Karoulis, podpredseda Asociácie realitných kancelárií Chalkidiki, cudzinci, ktorí majú záujem o kúpu dovolenkového domu na Chalkidikách, teraz hľadajú "Kassandru alebo Nikiti", čo svedčí o tom, aká je táto destinácia populárna. Pláž Nikiti sa nachádza nielen na ramene Sithonia, ale aj v celom dovolenkovom regióne Chalkidiki.

A keď hovoríme o trhu s nehnuteľnosťami na Chalkidiki, máme na mysli predovšetkým trh s bývaním, čo je v podstate vidiecky dom.

Trvalý a rekreačný dom

"Existujú aj požiadavky na trvalé bývanie, najmä z Chalkidík, v oblastiach ako Moudania, Kassandrea a Kallikratia, ale hlavný dopyt po domoch, najmä po bytoch, je v Moudanii. Ceny sa pohybujú v rozmedzí 2 000 - 2 200 eur za štvorcový meter v novostavbách a približne 1 300 eur za štvorcový meter v starších bytoch z druhej ruky. "Veľký dom však udáva tón a trendy na trhu," zdôraznil pán Karoulis.

"60 % kupujúcich rekreačných nehnuteľností tvoria cudzinci a 40 % Gréci. Cudzinci sú väčšinou Bulhari a Rumuni, ktorí uprednostňujú oblasti ako Pefkohori a Nikiti. Až 90 % transakcií uskutočnených v Nikiti sa týka nákupov zo zahraničia. A v Nikite dosiahla cena za meter štvorcový v novopostavenom byte 2 500 eur, zatiaľ čo v mezonete to bolo 3 000 eur za meter štvorcový.

"Nákupy vidieckych domov cudzincami sa zvýšili aj z toho dôvodu, že zahraniční obyvatelia môžu získať úvery od gréckych bánk. Z 10 bytov, ktoré sa kupujú na Chalkidikách, sú 4 aj s bankovými úvermi a väčšina z nich hľadá byty s rozlohou 60 - 70 m2.

"Na druhej strane sa Gréci orientujú na menšie domy, garsónky a penthousy, často z druhej ruky, ale tesne pred predajom z trhu kvôli neistote spôsobenej rastúcou infláciou."Ako zdôraznil pán Karoulis, o Chalkidiki majú záujem aj západoeurópania z Nemecka, Holandska a Belgicka.

"Za zmienku stojí, že hľadajú aj niekoľkí Izraelčania, ktorí zrejme po tom, čo v Solúne investovali veľké prostriedky v čase, keď boli ceny nehnuteľností nižšie, teraz skúmajú iné oblasti, ktoré podľa nich predstavujú investičný záujem."

Podľa viceprezidenta spoločnosti S.M.H. bude trh s nehnuteľnosťami na Chalkidikách v najbližších hodinách pokračovať v raste, hoci všeobecné ekonomické prostredie znepokojuje mnohých záujemcov, ktorí však považujú nehnuteľnosti za bezpečnejšiu investíciu v čase intenzívnych výkyvov.