Čo ste možno nevedeli o Sunshine Coast

13.4.2023

Slnečné pobrežie je najväčšie a najobľúbenejšie bulharské letovisko

Čo ste možno nevedeli o Sunshine Coast

Slnečné pobrežie je najväčším a najobľúbenejším bulharským letoviskom medzi miestnymi obyvateľmi aj turistami. Je to veľmi živé a rýchlo sa rozvíjajúce letovisko. Pláž je dlhá viac ako 8 km a je pokrytá jemným a príjemným pieskom. Prístup do vody je pozvoľný, čo je vhodné pre rodiny s menšími deťmi. Miestne pláže sa môžu pochváliť aj svojou čistotou. Opakovane im totiž bola udelená Modrá vlajka. Na plážach sú k dispozícii ležadlá a slnečníky. Milovníci vodných športov tu nájdu širokú ponuku aktivít. Nachádzajú sa tu aj dva vodné parky plné zábavných šmykľaviek a toboganov.

Doprava a vybavenie

Medzinárodné letisko Burgas sa nachádza 30 km od Slnečného pobrežia. Z letoviska pravidelne premávajú autobusy aj do okolitých dedín na pobreží Čierneho mora. Ľahko sa tak dostanete do Burgasu, Elenite, Sveti Vlas alebo Nesebaru. V letovisku sa samozrejme nachádza lekáreň a klinika.

Klíma a podnebie

Leto je mierne horúce a osviežuje ho chladný morský vánok. Zima je mierna, takmer bez snehovej pokrývky a jar je výnimočne krásna. Jeseň, ktorá trvá do polovice decembra, nie je vôbec chladná, ale príjemná a slnečná.

Fakty o Slnečnom pobreží

Pred viac ako polstoročím, v roku 1959, vkročil na pláž Sunshine Coast prvý turista. Bol to občan vtedajšieho Československa a pochádzal z Ostravy.

Medzi morom a neďalekou horskou roklinou sa vytvárajú vzdušné prúdy, ktoré sú pre túto oblasť jedinečné. Tento jav sa nazýva "ruža vetrov" a je vedecky dokázané, že má priaznivý vplyv na ľudský organizmus.

Slnečné pobrežie zostáva jedným z mála miest Čierneho mora, kde sa prirodzene tvoria piesočné duny. V týchto dunách sa darí viac ako 16 druhom vzácnych rastlín.

Zábava a pamiatky

Na Slnečnom pobreží môžete navštíviť množstvo kaviarní a reštaurácií s typickou a chutnou bulharskou kuchyňou. Nájdete tu aj bohatý nočný život plný diskoték a nočných klubov. Počas letnej sezóny môžete navštíviť koncerty, festivaly a iné kultúrne podujatia. Odporúčame tiež navštíviť neďaleké historické mesto Nesebar, ktoré je plné historických budov, ktoré sú typické pre prímorské bulharské mestečko.