Objavte krásy historickej Famagusty

29.3.2023

Famagusta je malebné mesto na území Severocyperskej tureckej republiky

Objavte krásy historickej Famagusty

Famagusta je malebné mesto, ktoré sa nachádza na území Severocyperskej tureckej republiky. Mesto je obmývané priezračnými vodami Stredozemného mora. Pre turistov je veľmi atraktívnou destináciou, a to nielen kvôli plážam, ale aj vďaka klasickému stredomorskému podnebiu, v ktorom vám nikdy nebude zima.

Čo môžem v meste vidieť?

Vďaka svojej bohatej histórii má mesto nielen krásne pláže, ale aj zaujímavé pamiatky, ktoré určite zaujmú každého nadšenca architektúry a histórie. Nudiť sa určite nebudete!

1. Mešita Lala Mustafa Paša

Vhodným miestom, kde môžete začať príjemnú nočnú prechádzku mestom, je mešita Laly Mustafa. Táto krásna a impozantná budova bola pred dobytím Osmanskou ríšou gotickou katedrálou svätého Mikuláša. Následne však bola prestavaná na mešitu, ktorá nesie meno osmanského generála. Táto budova napriek tomu pripomína katedrálu. Moslimský vplyv je zrejmý najmä z impozantného minaretu, ktorý bol pristavaný.

2. Kláštor svätého Barbadosu

Tento kláštor je dnes jednou z najvýznamnejších pamiatok Famagusty a pri prehliadke ruín starého mesta sa počas malebného dňa jednoducho musíte zastaviť. Legenda hovorí, že je postavený na mieste, kde je pochovaný svätec, ktorý cestoval so svätým Pavlom. Táto stavba bola v priebehu histórie niekoľkokrát zničená, ale nakoniec bola vždy obnovená. Dnes však stále môžete navštíviť zachované časti pôvodných starobylých budov a nasať ich starobylú energiu.

3. Hrad Othello

Má síce v názve hrad, ale v skutočnosti ide o citadelu, ktorá je súčasťou hradného opevnenia. Môžete si pozrieť štyri z ôsmich pôvodných veží, z ktorých sa vám naskytne nádherný výhľad na široké, nebesky modré more. Tento hrad ocenia najmä milovníci klasickej literatúry. Hovorí sa, že Shakespeare tu umiestnil dej románu Othello.

Keď sa venujete turistike, odporúčame vám ochutnať aj vynikajúcu miestnu kuchyňu, ktorá ponúka chutné jedlá aj pre tých najnáročnejších. Čo je lepšie ako jesť dobré jedlo pri pohľade na more?

Krátka história mesta

Toto starobylé mesto bolo založené v 4. storočí pred naším letopočtom. Spočiatku to bola len rybárska dedina, ktorá nadobudla väčší význam až po tom, čo sa sem v 7. storočí presťahovali obyvatelia dnes už neexistujúceho mesta Salamis. Príchodom križiakov a ďalších obyvateľov sa z tohto mesta stalo jedno z najbohatších miest v Európe. V 14. storočí sa mesto dostalo pod nadvládu Janovskej republiky a potom ho ovládla Benátska republika. Pod ich vládou sa Famagusta stala dôležitým obchodným mestom. Neskôr sa začalo obliehanie Famagusty Osmanskou ríšou. Napriek snahám Benátčanov sa mesto dostalo pod osmanskú nadvládu, kde zostalo až do roku 1878, keď bolo spolu s celým Cyprom odstúpené Veľkej Británii.

Ak vás toto mesto zaujalo a viete si predstaviť, že v ňom strávite nejednu dovolenku, pozrite si našu webovú stránku s nehnuteľnosťami Famagusta! V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať!