Nemohli si dovoliť byt v Prahe, tak si kúpili apartmán pri mori

30.8.2022

Čoraz viac Čechov si plní svoj sen o vlastnom dome pri mori. Najzaujímavejšie sú pre nich nehnuteľnosti v Bulharsku, Albánsku alebo Egypte.

Nemohli si dovoliť byt v Prahe, tak si kúpili apartmán pri mori

Kliknutím na tento odkaz získate ďalšie informácie.

https://cnn.iprima.cz/cechy-lakaji-nemovitosti-v-zahranici-levne-byty-vyuzivaji-k-dovolene-i-je-pronajimaji-184761?fbclid=IwAR1_oo1_wRhxpoec3SFiuFp8-mqT2W50nrsUls8PgEhYbNux7AwtpOEw-O8

Malá kuchyňa, toaleta, sprcha, veľká skriňa v spálni a balkón s výhľadom na aquapark. Štúdio v hotelovom komplexe bolo snom Márie a Ota, ktorí chceli niekde investovať peniaze a nemohli si dovoliť byt v Prahe. Vybrali si teda bulharské Slnečné pobrežie. "Predovšetkým preto, že to bolo cez známych, že sme sa nebáli transakcie. Tí sa zaručili, že transakcia prebehne. Okrem toho ceny bytov boli nižšie ako napríklad aj v Chorvátsku," vysvetľuje pani Mária nadobudnutie nehnuteľnosti v Bulharsku. Pán Ota pre CNN Prima NEWS povedal, že pomer cien nehnuteľností jednoznačne hovoril pre Bulharsko.

Byt ich stál niečo vyše milióna korún. V porovnaní s cenami v Prahe to bola pri rovnakej rozlohe asi štvrtina. "Napríklad v Albánsku stojí meter štvorcový na pláži 33-tisíc korún, v Prahe, ale už nie pri mori, máte meter štvorcový za nejakých 135-tisíc korún," opísal Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Trinity Bank.

Výhodou takéhoto bývania priamo v hotelovom komplexe je možnosť, že manažment bude apartmán udržiavať a dbať na to, aby bol obsadený nájomníkmi.

Ak by ste chceli vymeniť takúto chalupársku klasiku za vlastný dovolenkový dom pri mori, môžete skúsiť Egypt. "Keď sa začala vojna na Ukrajine, veľa ľudí bolo šťastných, že tu už majú apartmán, alebo si tu kúpili apartmány ako únikovú cestu, pretože sa báli, čo sa bude diať v Európe," hovorí realitná maklérka Hana z RealityEgypt.

Zvýšený záujem o kúpu tu spolu s infláciou zvýšil ceny bytov o 10 až 15 percent. Závisí to nielen od veľkosti, ale aj od vzdialenosti od mora. "Ak je to pri mori, počítajte s dvoma miliónmi za 1+1," povedal maklér o egyptskom trhu.