Bulharské Slnečné pobrežie ponúka úplný pokoj a nekonečnú zábavu

27.6.2022

Hľadáte miesto, kde by ste chceli stráviť dovolenku alebo možno penziu? Bulharsko rozhodne nepatrí medzi zabudnuté! Slnečné pobrežie v Bulharsku by mohlo byť to pravé. Ponúka krásne pláže, na ktorých nájdete všetko, čo potrebujete na skvelú dovolenku. Sú tu zábavné parky, reštaurácie, bary. Na niektorých miestach nájdete pokoj, na iných môžete tancovať a piť až do rána.

Bulharské Slnečné pobrežie ponúka úplný pokoj a nekonečnú zábavu

Kliknutím na odkaz sa dozviete ďalšie zaujímavé informácie:

 

https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/bulharske-slunecne-pobrezi-nabizi-naprosty-klid-i-nekoncici-party-40400767#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 

Bulharské Slnečné pobrežie ponúka úplný pokoj a nikdy nekončiace párty

Bulharské Slnečné pobrežie ponúka takmer všetko, čo si turista môže priať. Približne sedem kilometrov piesočnatých pláží v zálive lemovanom hotelmi, reštauráciami, barmi, zábavnými parkami a aquaparkmi vytvára skutočne pohodovú dovolenkovú náladu.

Na jednom konci zálivu sa nachádza Svätý Vlas, kde kotvia jachty a vládne tu pokoj a ticho. Na druhej strane je malebný, historický Nesebar. Uprostred, v centre, sa nachádza nekonečná párty ulica plná diskoték. Predmestie tvorí malá dedinka Ravda. Narazíte na ňu priamo cestou z letiska v Burgase alebo autom. Slnečné pobrežie je najlepšie dostupné po ceste, čo je jeho veľkou výhodou.
Ak sa niekto rozhodne ísť do tohto letoviska, mal by si vopred premyslieť, čo od dovolenky očakáva. Podľa delegátky CK Alexandria Tatiany Jaramovej, Češky, ktorá v tejto oblasti žije už 21 rokov, je najlepším miestom pre ľudí, ktorí hľadajú pokoj a pohodu alebo idú s rodinou, Svätý Vlas alebo oblasť v blízkosti Nesebaru a dediny Ravda. Tí, ktorí očakávajú veľkú párty, by sa mali držať čo najbližšie k centru Slnečného pobrežia.
Je tu niekoľko sto metrov dlhá ulica plná reštaurácií, barov, diskoték. Tí, ktorí bývajú neďaleko, môžu pretancovať a prepiť celú noc a potom ísť rovno do blízkeho hotela.

Jaramova upozorňuje, že len niekoľko ulíc od hlavnej triedy však nie je počuť ruch. Hlavná ulica sa končí pri móle, ktoré môžete využiť ako nástupište na výlet loďou na polostrov Nesebar. Je to však dosť hektické, takže ak more nie je úplne pokojné, radšej zvoľte iný spôsob dopravy.

Párty sa končia až v ranných hodinách
Na Party Street aj na poludnie stretávame rodiny, starších ľudí a tých, ktorí sa v noci očividne nevyspali. Na nich sa zameriavajú aj viaceré zábavné služby. Matt z anglického Bristolu je manažérom jednej z takzvaných "party crews", skupiny, ktorá organizuje párty v podniku za 25 bulharských leva. Vysvetľuje mi, že v ponuke zábavy je DJ, ktorý púšťa hudbu, súťaže, napríklad kto dokáže vypiť najviac alkoholu za najkratší čas, tímy súťažiace podľa pohlavia, tanečné súťaže atď.

Jaramova upozorňuje, že nový bulharský zákon, ktorý nariaďuje stlmiť hudbu o 23.00 h, tieto aktivity trochu sťažuje, ale napriek tomu sa konajú. Vnútorné diskotéky môžu veselo oslavovať život až do rána bez obmedzenia intenzity hudby.
Ideálnou dopravou je miestna verejná doprava alebo turistický vláčik; auto sa neoplatí. Ak sa niekto rozhodne pre turistický vláčik, ktorý obchádza celý záliv, mal by venovať pozornosť jeho trase. Je možné, že budete musieť dvakrát prestúpiť na vlak zo Sveti Vlas do Nesebaru a zakaždým zaplatiť lístok.

V centre sa zameriavajú skôr na mladých a menej náročných, naozaj luxusné a lepšie diskotéky a reštaurácie sú smerom k polostrovu Nesebar. Ak niekto hľadá krásnu pláž a tradičný bulharský folkpop a folk-rock na jednom mieste, s barom, reštauráciou a klubom uprostred a bazénom, nech zamieri do Nesebaru do oblasti Bedroom. Hrajú tam jazz, modernú hudbu, živú produkciu. Zábava je tu vo dne aj v noci, pláž je čistá, všade plavčíci a lekári.

Slnečné pobrežie ako najväčšie bulharské letovisko s desiatkami tisíc lôžok a izieb má kvalitné lekárske služby. Ivanka Kamenova, ktorá bežne pracuje ako kardiologička v Berlíne, na všetko dohliada ako vedúca lekárskej služby. Ukazuje mi zdravotnícke zariadenia s defibrilátorom, resuscitačnou jednotkou a všetkým ostatným, čo potrebujem; v službe je napríklad aj anestéziológ. Hrdo ukazuje na zaparkovanú trojkolku, na ktorej sa môžu pohodlne pohybovať po pláži a dostať sa k moru aj ľudia, ktorí sú zdravotne znevýhodnení.
Kamenová dodáva, že záchranári na pláži majú vysielačky, ktorými volajú lekárov, zatiaľ čo vážnejšie prípady idú do nemocnice. Jediné, čo lekárku vyššieho stredného veku mrzí, je fakt, že jej obľúbení dídžeji ako Tiesto a Carl Cox už pravdepodobne neprídu kvôli novému zákonu o hlasitosti hudby.
O tom, aké pestré je Slnečné pobrežie, svedčí aj ďalšie stretnutie, tentoraz s pánom Karlom Rohovcom z Prahy. Spolu so svojím priateľom chodí do letoviska už 23 rokov, raz alebo dvakrát ročne. Obaja, teraz už dôchodcovia, precestovali v rámci svojho bývalého povolania takmer celý svet, ale Slnečné pobrežie sa im páči najviac. Oceňujú čisté more, možnosť zábavy v centre mesta, nákupy, služby.
Nesebar dýcha históriou
Tí, ktorí majú radi históriu, by si nemali nechať ujsť polostrov Nesebar, zapísaný na zozname UNESCO. Delegátka Exim Tours Nikolina je Bulharka, ale hovorí plynule česky, študovala náš jazyk. Nadšene mi rozpráva o histórii Nesebaru, založeného v 6. storočí pred naším letopočtom. Malebné uličky, stopy po Trákoch, Grékoch, Východorímskej ríši, Bulharoch, kostoly a chrámy z rôznych období, to všetko stojí za výlet. Nikto by si toto miesto nemal nechať ujsť.
Nikolina odporúča reštauráciu Star kapitan, s čerstvými morskými plodmi, zachovalý kostol Jaramova, kde je teraz galéria. Ak odtiaľ nemáte fotografiu, akoby ste na Slnečnom pobreží nikdy neboli.

Nesebar je tiež dobrým miestom na zváženie pre ubytovanie. Na Južnej pláži sa nachádza vynikajúci bar, krásna, tichá pláž s luxusným hotelovým ubytovaním, ktorá určite stojí za návštevu. Tí, ktorí nechcú ruch Slnečného pobrežia, smerujú práve sem, kde o rušnej zátoke na druhej strane polostrova ani netušia. Miesto je dostupné aj mestskou hromadnou dopravou, autobusovou zastávkou Boullevard.
Vynikajúce jedlo, alkoholické a nealkoholické koktaily vyrábané priamo v podniku, otváracie hodiny od 8.00 do 1.00 hod. Majiteľka Anita odporúča bulharskú malú rybu Safrid, tradičný biely chlieb a jej vynikajúce grilované kalamáre. Konajú sa tu tematické večery - bulharský, grécky, latinskoamerický - a tancuje sa na pláži, ale nie sú to párty. Cez deň tu bývajú skôr rodiny s deťmi, večer je atmosféra komornejšia.

V Nesebare sa stretávame aj s Radimom a Marcelou z Nového Mesta na Morave. S dcérou si kupujú výlet do delfinária vo Varne. Vybrali si Slnečné pobrežie, pretože si myslia, že je vhodné pre deti, je tam čo robiť, pokojne sa vyspia a nepočujú hluk z diskoték a párty v centre im nielenže nevadili, ale ani nevedeli, že sa konajú.
Zábava pre všetky vekové kategórie
Dalším miestom, ktoré by nikto nemal vynechať, je niektorý z miestnych aquaparkov. Najväčší z nich sa volá Paradise a nachádza sa hneď za Ravdou. Dostanete sa k nemu priamo autobusmi, ktoré záujemcov odvážajú zadarmo zo zastávok mestskej hromadnej dopravy. Je to absolútne úžasné miesto, jeden z najväčších aquaparkov na Balkáne. Na Jaramovo odporúčanie sme sa tam vybrali.
Zámok s extrémnymi šmykľavkami nie je pre slabé povahy, ale oplatí sa vyskúšať aspoň jeden. Miernejšie šmykľavky sú vhodné pre každého a zvyčajne sa na nich jazdí vo dvojici.

Ako základňu odporúčam "Rajský ostrov", kde si môžete v pokoji nechať uterák alebo sa ponoriť do rôznych masážnych víriviek. Aquapark ponúka aj možnosť nechať si zúbkovať kožu rybičkami, platíte hodinkami na zápästí a nevyužitý kredit sa vracia nielen v hotovosti, ale aj na kreditnej karte.
Druhou možnosťou spomedzi veľkých aquaparkov je akvapark Action. Podľa Jaramovej je vhodnejší pre menšie deti, je tiež lacnejší, prehľadnejší. Faktom je, že úplne malé deti sme v raji nevideli, ale videli sme veľa barov s alkoholickými aj nealkoholickými nápojmi, veľa jedla za prijateľné ceny, ale nikto sa nám nezdal opitý.
Obsluha bola viac ako ochotná, otváracie hodiny od 9 ráno do 18 večer. Popoludní pravdepodobne nestihnete ani časť, takže sa oplatí vyraziť hneď ráno. A pozor, aby ste si nepriniesli vlastné jedlo a pitie, pri vstupe ho kontrolujú, síce milo, ale nekompromisne.
Ďalšou možnosťou aktivity je podľa Nikolu výlet za tradičnou bulharskou keramikou, tzv. cárskou. Spoznáte ju podľa toho, že je na nej vždy namaľovaná vtáčia hlava. Zvyčajne je k dispozícii v Nesebari.

Jedinečným zážitkom je prípadne aj sledovanie chôdze po žeravom uhlí, pohanskej slávnosti, ktorú Bulhari nazývajú Nestinar. V súčasnosti je v celom Bulharsku len 12 alebo 13 ľudí, ktorí ovládajú toto starobylé umenie s predkresťanskými koreňmi, tvrdí Nikolina. Vidieť ich môžete napríklad v dedine Bata.
Ak túžite po výhľade z inej výšky ako z kolotoča, vyberte sa do reštaurácie Chan Shatra nad mestom. Je síce trochu drahšia, ale stojí za to. More je čisté, príjemné, s výnimkou búrok, keď môžu vyplavovať riasy. Ak ich uvidíte mimo búrky, znamená to, že prevádzkovateľ miesto veľmi nečistí a je lepšie ísť si ľahnúť na pláž inde.

Sunny Beach je dovolenka, ktorá ponúka možnosť byť na jednom mieste a zažiť všetko, pobyt s rôznymi národnosťami, na mieste je napríklad veľa Angličanov a Holanďanov. Nad Slnečným pobrežím sa nachádzajú hory, takže je možné vyraziť na turistiku. Toto miesto však ponúka toľko možností, že vás pravdepodobne za týždeň alebo desať dní úplne pohltí.